A kormányzati portálon azt írták: 757 360-ra nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytaké 25 787-re, a gyógyultaké 464 750-re emelkedett.

Az aktív fertőzöttek száma 266 823. Kórházban 8097 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 925-en vannak lélegeztetőgépen.

Hatósági házi karanténban 42 068-an vannak, a mintavételek száma 5 179 517-re nőtt.

Közölték: a járvány harmadik hullámának tetőzése érzékelhető, de a brit vírusmutáns továbbra is terjed, ezért a védelmi intézkedések betartása változatlanul fontos. Minden harmadik magyar ember kapott már oltást.

A kormány szerdai ülésén is értékeli a járványügyi helyzetet - írták.

Kiemelték: a járvány megfékezéséért a kormány meghosszabbította a jelenleg is érvényben lévő védelmi intézkedéseket, tehát továbbra is kötelező a közterületeken a maszkviselés, a távolságtartás, és érvényben marad este 10 órától a kijárási tilalom is.

Hozzátették ugyanakkor, hogy az oltási program előrehaladásával párhuzamosan közeledik a védelmi intézkedések feloldásának második fokozata is: a teraszok készülhetnek a nyitásra. A vendéglátóhelyek teraszainak, kerthelyiségeinek nyitása az azt követő napon történhet meg, amikor a beoltottak száma eléri a 3,5 milliót - emlékeztettek. A teraszok, kerthelyiségek reggel 5 óra és este fél 10 között lehetnek majd nyitva. Az ott tartózkodó vendégeknek nem kell maszkot viselniük, de a felszolgálóknak igen. Jelentős segítségnek nevezték, hogy a kormány eltörli a teraszok után az önkormányzatoknak fizetendő közterületi díjat.

A kormány emellett május 23-áig meghosszabbította a határellenőrzést, amelynek változatlanul a járvány megfékezése és a Magyarországra belépők ellenőrzése a célja.

A lépcsőzetes újraindítás első fokozatának intézkedései között említették, hogy a kijárási tilalom az este 10 óra és reggel 5 óra közötti időszakra módosult, az üzletek reggel 5 óra és 21.30 között lehetnek nyitva, és átlagosan 10 négyzetméterenként egy vásárló lehet az üzletben. Nyitva lehetnek a fodrászatok, a kozmetikák és más szolgáltatók is.

Hétfőtől kinyithattak az óvodák, az iskolák alsó tagozatai, valamint a felnőttképzésben is lehetséges a jelenléti oktatás és a vizsgák megtartása. A felsősök és a középiskolások május 10-étől térhetnek vissza a tantermi oktatáshoz.

Szabadidős sporttevékenység - a kijárási tilalmon kívüli időszakban - továbbra is folytatható, másoktól legalább 1,5 méter távolság betartásával.

A szállodák és fitnesztermek továbbra sem fogadhatnak vendégeket.

Közölték: már a 4,3 milliót is meghaladja az oltásra regisztráltak száma, az eddig regisztráltak 70 százaléka pedig már meg is kapta az oltást. Azt kérik, hogy aki még nem tette meg, regisztráljon a védőoltásra a www.vakcinainfo.gov.hu honlapon.

A háziorvosok a praxisukból védőoltásra regisztráltak listáját heti frissítéssel megkapják. "Mindenki sorra fog kerülni, aki online vagy postán regisztrált" - írták.

Hangsúlyozták, hogy minden, Magyarországon alkalmazott vakcina hatásos és biztonságos, és védelmet ad a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása ellen.

Emlékeztettek: az uniós beszerzésből öt gyártótól - Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Curevac - várható 24 millió adag vakcina. Ezek közül eddig csak a Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca és a Janssen rendelkezik uniós engedéllyel és kezdte meg a szállítást Magyarországra. A nyugati vakcinákon túl 3,5 millió ember oltásához elég kínai és orosz vakcinát is vásárolt Magyarország. A Sinopharm-oltóanyagból 1,1 millió, a Szputnyikból 1,3 millió adag érkezett eddig Magyarországra.

Hozzátették: kedd éjjel újabb 100 ezer adag második oltásra felhasználható Szputnyik-szállítmány érkezett az országba.

Az oltásra jelentkezett idősek 90 százaléka és a regisztrált 18-59 év közöttiek 54 százaléka is megkapta már az oltást - jelezték.

Közölték: a szakmai ajánlások szerint már a várandósok is kérhetik az oltást. Nekik szintén regisztrálniuk kell a www.vakcinainfo.gov.hu honlapon, majd a regisztrációt jelezniük kell a háziorvosnak, aki egyéni mérlegelés alapján dönt az olthatóságról és gondoskodik az oltás megszervezéséről.

Az oltásra érkezőket arra kérik, hogy az időpontra pontosan érkezzenek a tumultus elkerüléséért.

A kórházakban és az idősotthonokban változatlanul látogatási tilalom van - írták.

Hozzátették: a kormány az egészségügyi védekezés fenntartása mellett további családvédelmi intézkedéseken dolgozik és elindította a gazdaság-újraindítási akciótervet.

Az oldal térképe szerint eddig Budapesten (137 585) és Pest megyében (105 400) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén (42 499), Győr-Moson-Sopron (41 905) és Hajdú-Bihar megye (40 268). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Tolna (16 709).